BLOG
Yayın Tarihi : 17.07.2022 23:15 | Blog
YENİLEME HIZI NEDİR VE NEDEN ÖNEMLİDİR?

YENİLEME HIZI NEDİR VE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bilgisayarlar farklı bileşenlerin bir arada uyumlu bir şekilde çalıştığı karmaşık yapıdaki teknolojik ürünlerdir. Bilgisayarlar farklı amaçlar için kullanılabildiği için farklı modellere ve özelliklere sahiptir. Ancak genel olarak bilgisayardan istenilen performansın elde edilebilmesi için görüntü kalitesinin iyi olması gerekmektedir.

Bilgisayarın görüntü kalitesini etkileyen pek çok farklı unsur vardır. Bu unsurlardan biri de “Yenileme Hızı” olarak bilinmektedir. Yenileme hızı ile ilgili başta “Yenileme Hızı Nedir?” olmak üzere pek çok farklı soru sorulmaktadır.

Bu yazımızda sizler için Yenileme Hızı ile ilgili merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

Yenileme Hızı Nedir?

Yenileme hızı, bilgisayar ekranı bir ekrana yansıtılacak olan kare sayısını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Yenileme hızı genel olarak “Hertz (Hz)” şeklinde ifade edilmektedir. Bilgisayarınızın Hz değeri artıkça, elde edilen görüntü kalitesi artmaktadır. Örneğin; bilgisayar ekranınızın yenileme hızı 120 Hz ise görüntünün saniyede 120 kez yenilendiği anlamına gelmektedir.

Özellikle gaming bilgisayarlarda yenileme hızının yüksek olması gerekmektedir. Elde edilen görüntü kalitesinin artması ve istenilen verimin alınabilmesi için gaming bilgisayarların yenileme hızı oldukça yüksektir.

Yenileme Hızında Donanım Yapılandırmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yenileme hızının istenilen seviyelerde olabilmesi için GPU, CPU ve monitör uyumlu bir şekilde çalışmalıdır. Çünkü bu bileşenlerin sahip olduğu en düşük kare hızı kadar yenileme hızı elde edilebilmektedir. Örneğin; monitörünüz 120 Hz’ye kadar yenileme hızına sahipse, CPU ve GPU ne kadar yüksek yenileme hızına sahip olsa da maksimum 120 Hz yenileme hızına sahip olabilirsiniz.

Kullanıcı İçin Neden Önemlidir?

Kullanıcılar için yenileme hızının önemli olmasının temel nedeni grafik kalitesini doğrudan etkilemesidir. Özellikle oyunlarda istenilen performansın ve grafik kalitesinin elde edilebilmesi yenileme hızına bağlıdır. Oyun dışında dizi / film izlerken yenileme hızının yüksek olması, daha net görüntülerin elde edilebilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında ise yenileme hızının yüksekliği, ekran yırtılmalarının önüne geçebilmektedir.

Bu yazımızda sizler için Yenileme Hızı ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdik. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et