BLOG
Yayın Tarihi : 23.03.2022 22:19 | Blog
PCI CARD NEDİR, NE İŞE YARAR?

PCI CARD NEDİR, NE İŞE YARAR?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar günlük ve iş hayatımızın ayrılmaz birer parçası haline gelmiştir. Bilgisayarların hayatımızda bu kadar önemli olması nedeniyle, teknolojiyle birlikte sürekli olarak gelişmiştir.

Bilgisayarların gelişmesi / değişmesiyle birlikte bünyesinde pek çok kart ve slot barındırmaya başlamıştır. Bu kartlardan biri de “PCI Card” olarak bilinir. PCI Card, genel olarak normal bir bilgisayar kullanıcısı tarafından pek fazla bilinmez. Ancak bilgisayarın iç yapısına meraklı olan ya da iç yapısı üzerinde çalışanlar tarafından oldukça iyi bilinen bir karttır.

“Peripheral Component Interconnect” kelimesinin kısaltılması ile oluşan PCI, dilimize “Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı” olarak çevrilmektedir. PCI Card, PCI standartlarına uyumlu olarak üretilen bir karttır. PCI Card’ların genel olarak 2 farklı uzunluğu vardır. Biçim katsayılarına göre PCI Card’lar 312 mm uzunluğunda ve kısa versiyon olarak 119 – 167 mm arasında yuvalara uyumlu olarak üretilmektedir.

PCI Card’lar yüksek bant genişliği gereken cihazlarda kullanılmaktadır. Dinamik olarak ayarlanabilen PCI Card’lar, yüksek performanslı giriş – çıkış veri yoluna sahiptir. Ayrıca PCI Card’lar, tak – çalıştır mantığına sahip olan kartlardır. Bilgisayar takılan PCI Card’ları, yapılandırma için gerekli olan donanım ve yazılım kaynaklarının çalıştırılmasını sağlar.

PCI Card ile ilgili merak edilen sorulara bu şekilde cevap verebiliriz. Ancak PCI Card denildiği zaman akıllara, PCI Slotu ile ilgili merak edilen bir başka soru da gelmektedir.

Bu yazımızda sizler için PCI Slotuna Ekran Kartı Takılır Mı sorusuna cevap vereceğiz.

PCI Slotuna Ekran Kartı Takılır Mı?

PCI Card dışında PCI ile ilgili merak edilen bir başka soru ise “PCI Slotuna Ekran Kartı Takılır Mı?” sorusudur. PCI Slotu, bilgisayarlarda bulunan dahili aygıtlar için standart bir bağlantı türü olan “PCI Express” bağlantısı sağlar.

PCI Express, harici ekran kartlarının takılabilmesi için genişleme yuvası işlevi görür. Anakartın üzerinde yer alan bu slot, piyasaya yeni çıkan çoğu bilgisayarda bulunur.

Kısaca PCI Slotuna ekran kartı takılabilmektedir. Ancak PCI ekran kartlarının pek çoğu “eski” olarak nitelendirilen ekran kartlarıdır. Yani PCI Slotuna yeni nesil ekran kartları takılamamaktadır.

Sitemizde toptan satışını gerçekleştirdiğimiz PCI Card modellerinden bazıları şu şekildedir;

Bu yazımızda sizler için PCI Slotuna Ekran Kartı Takılır Mı sorusuna cevap verdik. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et