BLOG
Yayın Tarihi : 17.07.2022 23:26 | Blog
GAMİNG KLAVYE İLE STANDART KLAVYE ARASINDAKİ FARKLAR

GAMİNG KLAVYE İLE STANDART KLAVYE ARASINDAKİ FARKLAR

Bilgisayarlarda çeşitli çevre birimleri bulunmaktadır. Bu çevre birimlerinden biri “Klavye” olarak bilinmektedir. Klavyeler farklı modellere, yapılara ve özelliklere sahiptir. Ancak klavye modellerini genel olarak “Gaming Klavye” ve “Standart Klavye” olarak ikiye ayırabiliriz.

Gaming klavye, “Mekanik Klavye” olarak da adlandırılmaktadır. Gaming klavye, her bir tuşa ait bağımsız mekanik anahtar bulunduran klavye çeşidi olarak bilinmektedir. Gaming klavye kullanıcıları genellikle uzun süre bilgisayar oyunu oynayan kişilerdir. Gaming klavye ile standart klavye arasında pek çok farklılık bulunmaktadır ve bu farklar merak edilmektedir.

Bu yazımızda sizler için Gaming Klavye ile Standart Klavye Arasındaki Farklardan bahsedeceğiz.

Tepkime Hızı

Gaming klavye ile standart klavye arasındaki temel ve en önemli farklardan biri tepkime hızı ya da bir başka adlandırmayla yanıt süresidir. Gaming klavyelerde her bir tuşa ait bağımsız mekanik anahtar bulunduğu içim tuşların geri bildirim hızı oldukça yüksektir. Gaming klavyelerde tepkime hızının yüksek olması gamerlar için oldukça önemlidir. Standart klavye ile kıyasladığımızda gaming klavyelerde tepkime hızı oldukça yüksektir.

Görüntü

Standart klavyeler tasarımları gereği genelde düz siyah bir renge sahiptir. Ancak gaming klavyelerde böyle bir durum pek söz konusu değildir. Gaming klavyeleri üreten markalar ürünlerinin dikkate çekebilmesi için genellikle RGB teknolojisinden ya da tek renk LED aydınlatmasından faydalanmaktadır. RGB teknolojisinin yanında gaming klavyeler farklı tasarımları ile standart klavyelere kıyasla çok daha fazla dikkat çekmektedir.

Dayanıklılık

Gaming klavyeler, standart klavyelere kıyasla çok daha uzun ömürlüdür. Bunun temel nedeni ise gaming klavyelerde her bir tuş için ayrı bir anahtarın bulunmasıdır. Gaming klavyelerde her bir için ayrı anahtar bulunmasına karşın standart klavyelerde böyle bir özellikle pek karşılaşılmaz. Bu özellik farkından dolayı gaming klavyeler marka ve modele göre değişiklik göstermesine rağmen yaklaşık 60-70 milyon tuş basma ömrüne sahiptir. Standart klavyelerde bu sayı yaklaşık olarak 5 milyon civarındadır.

Bu yazımızda sizler için Gaming Klavye ile Standart Klavye Arasındaki Farklardan bahsettik. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et